کرمانشاه پایتخت جهان اسلام ...   


به گزارش خبرنگار ایرنا، كرمانشاه در جغرافیای ژئوپولتیكی سرزمین ایران حتی در دوران باستان هم دارای نقشی بس مهم بوده است هرچند این اهمیت به معنای آن نبوده كه نگرش حاكمان به این استان نگرشی توسعه مدارانه بوده باشد به طوریكه این استان حتی تا سالهای پایانی دوران ستمشاهی، در اوج محرومیت قرار داشت.
با رخداد بزرگ انقلاب اسلامی و در سالهایی كه از استان كرمانشاه به عنوان استان پنجم كشور یاد می شد، امیدواریها برای توسعه روزافزونتر و آبادانی هرچه بیشتر این استان در میان مردم این استان غربی قوت گرفت اما دریغا كه توهمات استكباری و توحش مالیخولیایی صدام، در همان ماههای آغازین پیروزی انقلاب نوپای كشورمان، امان و آسایش را از اهالی این سرزمین سلب و اولین تركشها و گلوله های جنگ بر پیكر این استان اصابت كرد.

 
هشت سال جنگ بی امان، بمبارانهای مكرر، آژیرهای زرد و قرمز، شهدا و مجروحین پرشمار و ویرانی زیرساختها و شریانهای حیاتی استان كافی بود تا این استان به بلندای چند دهه عقب رود و نه تنها رنگ توسعه و عمران را به خود ندید، بلكه تلی از ویرانه ها و مردمانی خسته از جنگ كه اغلب به نوعی دچار افسردگی یا خشم و خشونت شده بودند، را بخود ببیند.


در واقع كرمانشاه، دیگر نه تنها استان پنجم بشمار نمی رفت بلكه در زمره استانهای محروم كشور نیز قلمداد می شد و بیكاری و درآمد كم مردم در این استان بیداد می كرد.


با گذشت 23 سال از اتمام جنگ و فعالیتهایی كه دولتهای بر سركار آمده در این سالها برای توسعه استان به عمل آوردند كه انصافا اوج این كارها را در دو دولت اخیر می توان دید، كرمانشاه تقریبا پوست اندازی كرد و تحولی نسبی به خود دید اما همانگونه كه ذكر شد، این تحول نسبی بوده و تنها در قیاس با ویرانه های جنگ و روزهای آتش و خون چنین استنباطی از توسعه می شود.


اگر بخواهیم جایگاهی واقعی برای كرمانشاه در زمینه توسعه و آبادانی و ایفای نقش در كشورمان قایل شویم ناگزیر باید به شمه ای از داشته های خدادادی و پتانسیلها و ظرفیتهای این استان در حوزه های مختلف نگاهی كوتاه داشته باشیم.


در زمینه كشاورزی، استان دارای استعدادهای بسیار است زیرا به دلیل داشتن بیش از 900 هزار هكتار اراضی مستعد كه تنها 200 هزار هكتار از آنها آبی هستند و نیز تنوع آب و هوائی و اقلیمی و بهره برداران و مهندسین پرشمار در این حوزه، زمینه برای تولید انواع محصولات كشاورزی و تامین غذای 10 درصد جمعیت كشور در استان فراهم است اما هنوز این قابلیتها به فعلیت در نیامده اند و هنوز صنایع تبدیلی چندانی در استان وجود ندارد.

در حوزه تجارت و بازرگانی خارجی نیز، كرمانشاه چند سالی است در میان استانهای كشور خودنمایی می كند.
برخورداری از مرزهای طولانی با كشور عراق، وجود بازارچه های فعال مرزی مانند پرویزخان، شوشمی، شیخ صله و مرز بین المللی خسروی و دسترسی آسان به عتبات عالیات از این استان چهره ای بین المللی ترسیم نموده است.


به باور اغلب كارشناسان، كرمانشاه می تواند دروازه دسترسی ایران به بازار عراق و حتی كشورهای خاورمیانه و حوزه مدیترانه باشد اما واقعیتی كه وجود دارد این است كه هنوز در فرایندهای اولیه داد و ستد تجاری قرار داریم و زیرساختهای لازم برای ایفای چنین نقشی فراهم نشده و راه آهن غرب كه كاربری تجاری - زیارتی دارد نیز هنوز در نوعی بلاتكلیفی بسر می برد.

در حوزه خدمات، همواره از استان كرمانشاه به عنوان مركز خدمات دهی غرب ایران بخصوص در زمینه های پزشكی و سلامت، امداد و نجات، خدمات فرودگاهی و پروازی، توزیع كالاهای اساسی مورد نیاز منطقه و موارد دیگر بوده اما در این زمینه هم هرچند كارهایی شده ولی كافی نیست و پتانسیلهای استان نشان می دهد كه بسیاری از قابلیتها هنوز راكد مانده اند.


كرمانشاه همچنین با برخورداری بیش از سه هزار اثر متعدد تاریخی و طبیعی می تواند بر روی جذب توریست و گردشگر و درآمدهای ناشی از آن حساب ویژه ای باز كند ولی پس از این همه سال تازه و آن هم در سالجاری كارهای زیربنایی و عمرانی محوطه به ثبت جهانی رسیده بیستون در دست اجراست كه خود گویای كم كاری و عقب ماندگی های استان در حوزه گردشگری و توریسم است.


در حوزه صنعتی نیز استان كرمانشاه با توجه به موقعیت مرزی اش و امنیت پایدار و خوبی كه دارد، برای احداث هرگونه صنعت و كارخانجات مادر با اهداف صادراتی توحیه لازم را دارد اما حقیقت آن است كه این استان هنوز در زمینه صنعت رتبه ای بهتر از هجدهم كشور را بدست نیاورده و عمده تمركز صنعتی كشورمان در استانهای مركزی كشور است كه به دلیل بعد مسافت، عاملی بازدارنده برای صادرات و كسب درآمدهای ارزی برای كشورمان است.


اكنون دو طرح عمده و صنعتی استان كه موضوع مصوبات دولت نیز بوده یعنی پالایشگاه آناهیتای كرمانشاه و كارخانه خودروسازی در بلاتكلیفی بسر می برند و معلوم نیست كه چه اراده ای و چه موقع، شادی تكمیل این طرحها را به مردم محروم استان ارزانی می دارد.


آبهای روان فراوان، مراتع و جنگلهای وسیع و دامپروری مناسب، عشایر زحمتكش، جوانان تحصیل كرده و ماهر، بارندگیهای مناسب و غیره نیز برخی دیگر از پتانسیلهای خدادادی این استان است كه با نگرشی به این همه نعمت الهی، وضعیت كنونی استان و جایگاهی كه در كشور دارد، قابل تامل است!


این روزها و پس از 23 سال انتظار، كرمانشاه میزبان رهبر معظم انقلاب است كه شور و هیجانی خاص به استان بخشیده و حتی این امر را می توان در روحیه مردمان این دیار مشاهده كرد.


شوق دیدار با رهبر از سویی و امید به رفع طعم تلخ محرومیت و عقب ماندگیهای مزمن از دیگر سو، این سفر را هرچه بیشتر برای مردم استان شیرین نموده است.


زیرا مردم استان با آگاهی از تجربه سفرهای قبلی معظم له به دیگر استانها و تحولاتی كه بدنبال این سفر پرخیر و بركت در آنجا حادث شده است، نیك می دانند كه این سفر معنوی، می تواند دارای چه بازخوردهایی در زمینه توسعه استان باشد.


همین كه در روزهای اخیر تیتر اصلی اخبار روزنامه ها، خبرگزاریها، رادیو و تلویزیون و سایتهای كشور و به نوعی دنیا را ' كرمانشاه ' تشكیل داده و بار دیگر اهمیت اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی این استان را به همگان اثبات نمود را شاید بتوان از آثار اولیه سفر پربار رهبر معظم انقلاب به استان عنوان كرد.

در واقع این روزها استان كرمانشاه به دلیل قدوم مبارك رهبر معظم انقلاب كه ولی امر مسلمین جهان نیز هستند، به پایتخت جهان اسلام بدل شده و بهترین فرصت برای معرفی هرچه بیشتر استان كرمانشاه و مردمانش را فراهم كرده است.


اثبات پیوند ناگسستنی مردم با رهبرشان از هر قوم و طایفه و مذهبی كه هستند در استان كرمانشاه نیز از دیگر بركات این سفر بود كه قطعا معادلات دشمنان را دچار مشكلاتی خواهد نمود.


اما میوه شیرین تر سفر برای مردم استان این خواهد بود كه در آینده نه چندان دور شاهد توسعه اقتصادی، صنعتی، عمرانی و تجهیز زیرساختهای استان باشند و نگاه امنیتی از این دیار رخت بربندد و نگاه راهبردی و استراتژیك جای آن را بگیرد.


قطعا كرمانشاه می تواند استانی كلیدی و مهم برای كشورمان در زمینه های تجاری، اقتصادی، صادرات و واردات، گردشگری و خدمات باشد و این شاخصه ها هرگز از نگاه دوراندیشانه و عمیق رهبر انقلاب دور نخواهد ماند.

 
بنابراین مردم كرمانشاه و مسوولین آن بی صبرانه منتظرند تا میوه شیرین توسعه و رفع محرومیتها و فقر و بیكاری را در استان بدنبال این سفر پرخیر و بركت بچینند. 

|+| نوشته شده توسط امین ادریسی در چهارشنبه 27 مهر 1390 و ساعت 08:53 ق.ظ | نظر شما () داغ کن - کلوب دات کام
ویرایش شده در - ساعت -

نوشته های پیشین  
+ كتاب «زن و بازیابی هویت حقیقی» منتشر شد
+ عیادت رهبر انقلاب از آیت‌الله مظاهری
+ دیدار مردم قم با رهبر انقلاب در سالروز قیام 19 دی
+ نامه مرحوم حاج بخشی به رهبر انقلاب
+ رهبر انقلاب :خانواده نقطه ضعف غرب است
+ پیام تسلیت در پی درگذشت حاج ذبیح‌الله بخشی
+ برگزاری سومین نشست اندیشه‌های راهبردی با موضوع «زن و خانواده»
+ لحظه‌شناسی و لحظه‌نشناسی
+ تصور مدیریت‌ تحولات‌ اخیر توسط‌ آمریکا توهم‌ محض است
+ حماسه «9 دی» در کلام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
+ تحقق پیش‌بینی هوشمندانه امام خامنه ای برای سرنوشت امریكا در عراق + صوت
+ با حضور مردم، اراده‌ی رهبری محقق می‌شود
+ هویت انقلاب‌های نهضت بیداری اسلامی
+ تجربه‌ی موفق یك طرح دانشجویی
+ پیام تسلیت به حضرت آیت‌الله جوادی آملی در پی درگذشت همشیره ایشان
+ مستند دیوارهای یخی
+ دیدار دست اندركاران حج با رهبر انقلاب
+ نتوانستند به رهبر انقلاب تحمیل مصلحت كنند
+ تشکر آیت‌الله یزدی از رهبر معظم انقلاب
+ انتشار کتابی که رهبری برآن تأکیدداشتند
+ مصاحبه خواندنی از ایت الله مهدوی کنی درباره امام خامنه ای
+ فقه حكومتی در مبارزه حاصل می‌شود
+ دیدار اعضای ستاد بزرگداشت حماسه 9 دی با رهبر انقلاب
+ چهار گام برای پویایی فقه حكومتی
+ عیادت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از آیت‌الله یزدی
+ پیام تسلیت در پی درگذشت حجت‌الاسلام هاشمیان امام جمعه رفسنجان
+ صوت:شخصیت امام‌حسین(ع) از زبان رهبرانقلاب
+ نمودار | درس‌ها و عبرت‌های عاشورا ازنگاه رهبر انقلاب
+ برخی حساب‌شده سخنان رهبری را تحریف كردند
+ كتاب «72 سخن عاشورایی» منتشر شد
صفحات :