اشاره رهبری به سابقه سرکوب قیام مردم آمریکا ... اخبار ,   
 
قیام مردم آمریکا سال 92

امام خامنه ای در جمع دانشجویان کرمانشاه در مورد جنبش تسخیر وال استریت فرمودند که شاید آمریکایی‌ها و یا بهتر بگویم مستکبران، بتوانند حرکت های مردمی را سرکوب کنند، همچنان که چند سال قبل در آمریکا کرده بودند، ((بزنند، بکشند و زندانی کنند))، اما این حرکت و بیداری مانند آتش زیر خاکستر خواهد بود.

جرقه ی قیام

در سال ۱۹۹۲، زمانی که هیئت منصفه، رای به بیگناهی ۳ پلیس که یک سیاه پوست را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند داد، موجی از نا آرامی لس آنجلس را فرا گرفت. این ناآرامی ها از زمانی آغاز شد که هیئت منصفه، در حالی افسران پلیس را تبرئه کرد که با انتشار تصاویر ویدئویی ضبط شده، موجی سنگینی علیه این اقدام به راه افتاده بود. با اعلام بیگناهی پلیس در یک دادگاه نژاد پرستانه، جمعیتی که حدود ۳۰۰ نفر برآورد میشدند و در جلوی دادگاه تجمع کرده بودند، به اعتراض پرداختند. با برخورد فیزیکی پلیس با تعدادی از سیاه پوستان که بسیار کم تعداد بودند، روند و سرعت اتفاقات شتاب گرفت.
روز بعد از صبح زود درگیریها در شهر لس آنجلس آغاز میشود.مقامات امنیتی مجبور به اعلام حالت منع رفت و آمد از آغاز شب تا صبح میشوند. در پی افزایش درگیریها، همان روز جرج بوش پدر(در آخرین روزهای ریاستش) در این مورد اعلام می کند که "هرج و مرج" را تحمل نمی کند. در پی این سخنان، نیروی گارد کالیفرنیا سریعا برای ۲۰۰۰ سرباز فراخوان میدهد و به سمت شهر حرکت می کند.

کنترل از دست نیروهای دولتی خارج میشود

صبح روز سوم(جمعه)، شهر به طور رسمی از کنترل نیروهای دولتی خارج میشود. در جواب فرماندار ایالت کالیفرنیا از دولت فدرال درخواست رسمی کمک می کند، و دولت اعلام می کند که  نیروهایش تا فردا خواهند رسید. این درحالی بود که نیروهای گارد کالیفرنیا که از ۲۰۰۰ نفر به ۴۰۰۰ نفر افزایش یافته بودند، هنوز به شهر نرسیده بودند. همان شب، جورج بوش پدر، رئیس جمهور آمریکا در یک نطق تلویزیونی با مردم، "با توجه به نیاز فوری به برقراری نظم"، هشدار داد که "وحشیگری اوباش و اغتشاشگران!" تحمل نخواهد شد و "استفاده از هر نیروی لازم، ضروریست". در پی این نطق، تمام فعالیت های دولتی و غیر دولتی در شهرهای کالیفرنیا، لغو شدند.

با شروع روز چهارم، ۴۰۰۰ نیروی نظامی(آمار رسمی منتظر شده از دولت آمریکا که به نظر میرسد واقعی نباشد و با توجه به عمق حادثه و نوع برخوردها، بسیار بسیار بیشتر از ۴۰۰۰ نیروی نظامی بوده اند) و تفنگداران دریایی وارد شهرها و به خصوص لس آنجلس شدند. با وجود حضور نیروهای ارتش در شهرها، تا مدتی تظاهرات و اعتراض در شهرها وجود داشت. با شدت عمل ارتش، ظرف دو روز اعتراض ها سرکوب میشود و سربازان ارتش تا بیش از دهها روز در شهرها به طور گسترده حضور می یابند.

پس از سرکوب

پس از سرکوبی اعتراضات، بیل کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۹۳، توانست به خوبی از این وقایع استفاده ی ابزاری کند و از هر دو حزب و بالاخص از حزب حاکم جمهورخواه برای نپرداختن به مشکلات انتقادات زیادی کرد. البته او به راحتی معترضان را "یاغی، غارتگر، دارای رفتار وحشیانه و..." نامید. با همه این اتفاقات، بوش پدر، تمام این اعتراضات را جنایی دانست! و بر این تاکید کرد که ریشه این اتفاقات، بسیار ساده و روشن است: "وحشیگری اوباش و اغتشاشگران"!

جالب است که هیچ کدام از شبکه های تلویزیونی بزرگ آمریکا و... حاضر به پوشش اخبار این اعتراضات نشدند. معترضان تنها به مدت بسیار بسیار کوتاهی توانستند از شبکه های محلی لس آنجلس اخبار خود را بگویند اما در برابر جنگ تبلیغاتی دولت آمریکا، نتواستند هیچ کاری از پیش ببرند. از نکات بسیار جالب توجه این بود که آنها برای اینکه بتوانند صدای خود را به گوش دیگران برسانند، حتی مجبور به استفاده از سیستم هشدار اضطراری شدند.

پایان نامه: جالب است که دولت آمریکا، این اتفاقات را "غارت و آشوب" سال ۹۲ در لس آنجلس میخواند!

نکته: اگر امام خامنه ای سخنی از این واقعه نمیفرمودند،شاید تا صد سال دیگر هم دنبال چنین مطلبی نمیرفتم

متاسفانه هیچ مطلبی در این باره با زبان فارسی در اینترنت یافت نمیشود و این مقاله ترجمه چند مقاله انگلیسی زبان است

منبع:‌وبلاگ ندایی از درون http://nedaiedaroun.parsiblog.com

|+| نوشته شده توسط امین ادریسی در پنجشنبه 28 مهر 1390 و ساعت 06:26 ق.ظ | نظر شما () داغ کن - کلوب دات کام
ویرایش شده در - ساعت -

نوشته های پیشین  
+ كتاب «زن و بازیابی هویت حقیقی» منتشر شد
+ عیادت رهبر انقلاب از آیت‌الله مظاهری
+ دیدار مردم قم با رهبر انقلاب در سالروز قیام 19 دی
+ نامه مرحوم حاج بخشی به رهبر انقلاب
+ رهبر انقلاب :خانواده نقطه ضعف غرب است
+ پیام تسلیت در پی درگذشت حاج ذبیح‌الله بخشی
+ برگزاری سومین نشست اندیشه‌های راهبردی با موضوع «زن و خانواده»
+ لحظه‌شناسی و لحظه‌نشناسی
+ تصور مدیریت‌ تحولات‌ اخیر توسط‌ آمریکا توهم‌ محض است
+ حماسه «9 دی» در کلام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
+ تحقق پیش‌بینی هوشمندانه امام خامنه ای برای سرنوشت امریكا در عراق + صوت
+ با حضور مردم، اراده‌ی رهبری محقق می‌شود
+ هویت انقلاب‌های نهضت بیداری اسلامی
+ تجربه‌ی موفق یك طرح دانشجویی
+ پیام تسلیت به حضرت آیت‌الله جوادی آملی در پی درگذشت همشیره ایشان
+ مستند دیوارهای یخی
+ دیدار دست اندركاران حج با رهبر انقلاب
+ نتوانستند به رهبر انقلاب تحمیل مصلحت كنند
+ تشکر آیت‌الله یزدی از رهبر معظم انقلاب
+ انتشار کتابی که رهبری برآن تأکیدداشتند
+ مصاحبه خواندنی از ایت الله مهدوی کنی درباره امام خامنه ای
+ فقه حكومتی در مبارزه حاصل می‌شود
+ دیدار اعضای ستاد بزرگداشت حماسه 9 دی با رهبر انقلاب
+ چهار گام برای پویایی فقه حكومتی
+ عیادت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از آیت‌الله یزدی
+ پیام تسلیت در پی درگذشت حجت‌الاسلام هاشمیان امام جمعه رفسنجان
+ صوت:شخصیت امام‌حسین(ع) از زبان رهبرانقلاب
+ نمودار | درس‌ها و عبرت‌های عاشورا ازنگاه رهبر انقلاب
+ برخی حساب‌شده سخنان رهبری را تحریف كردند
+ كتاب «72 سخن عاشورایی» منتشر شد
صفحات :